Usługa frezowania CNC – jak przygotować model, aby obniżyć koszty

323

Jakie maszyny są wykorzystywane do realizacji usług frezowania CNC oraz czy jedna podstawowa maszyna jest w stanie  sprostać wszystkim oczekiwaniom klienta?

Najpopularniejsze maszyny do świadczenia usług frezowania CNC to trzy osiowe centra obróbcze z automatyczną wymianą narzędzia. Koszt takiej maszyny zaczyna się od około 100 tysięcy złotych a topowe wersje mogą przewyższać tą kwotę ponad 10 krotnie. 3 osiowa frezarka CNC pozwala na wykonanie obróbki zgrubnej i wykończeniowej w formatach 2D, 2,5D oraz 3D. Maszyna tego typu nie wykona jednak kątów ujemnych, co możliwe jest dla frezarki 5D – jest to rozszerzona wersja obrabiarki o pochylane wrzeciono lub w zależności od rozwiązania pochylany stół roboczy. Dzięki tej modyfikacji, frezarka 5D ma praktycznie nieograniczone możliwości tworzenia detali.

Wyroby owalne tworzone są na tokarce CNC, maszyna ta obraca obrabiany detal wokół osi i w odpowiednich miejscach przykłada i oddala nóż obróbczy by uzyskać pożądany wymiar.

Od lat 2000 na rynku dostępne są nowoczesne maszyny CNC tak zwane hybrydy CNC. Jest to maszyna łącząca w sobie obrabiarkę CNC oraz drukarkę 3D. Zasada działania tego rozwiązania polega na napawaniu zgrubnym materiału i następnie jego obróbce. Metoda ta pozwala na zaoszczędzenie znacznej ilości materiału i skrócenie czasu obróbki. Maszyna napyla materiał z niewielkim naddatkiem, który szybko jest usuwany przez frez części obróbczej.

Palgio – obórka, skrawanie CNC

Piła obróbcza jest to maszyna na której operator odcina z większego arkusza, potrzebny do wykonania usługi kawałek materiału – przygotówkę.

Laser – obrabiarka CNC ze źródłem lasera CO2 lub światłowodowym. Maszyny tego typu charakteryzują się bardzo dużą dynamiką ruchów i pozwalają na obróbkę blach stalowych i aluminiowych o różnych grubościach.

Waterjet – maszyna do wycinania grubych blach stalowych, większych od 30mm. Maszyna typu waterjet ma znacznie wolniejsze posuwy niż laserowa wycinarka CNC, natomiast umożliwia obróbkę stali o grubości ponad 100mm.

Plazma CNC – wycinarka plazmowa, stosowana jest w zakresie blach o 0.1mm to 10 mm natomiast wycinanie trwa znacznie dłużej niż obróbka leserem. Czas obróbki jest rekompensowany ceną maszyny, która może być nawet 10 krotnie niższa niż wycinarka typu laser.