Wibrodiagnostyka czwartej generacji, czyli perfekcyjny monitoring stanu

107

Wreszcie, po czwarte, autonomiczne rozwiązania są niezwykle elastyczne, ponieważ mają opcję przyszłego rozszerzania zgodnie z zapotrzebowaniem danej jednostki zarządzającej procesem.

Gotowy do inteligentnego monitorowania stanu silników moneo starterkit to kompletny zestaw na jedną maszynę, zapewniający oszczędność czasu. Wszystko dzięki łatwej konfiguracji i profilowanym komponentom.

– Dzięki możliwości logicznego łączenia, analizowania i przejrzystej wizualizacji wartości procesowych do indywidualnej dyspozycji przekazywany jest przegląd wszystkich wartości. Kompleksowy system zarządzania alarmami dostarcza informacji o zdarzeniach występujących podczas nieobecności operatora – opisuje Piotr Szopiński, kierownik działu technicznego ifm electronic.

Modułowa platforma

Samo moneo jest platformą IIoT dla przemysłu i produkcji, która łączy poziom technologii operacyjnej z poziomem technologii informatycznej. Dane z czujników generowane w instalacjach produkcyjnych mogą być z łatwością odczytywane i przetwarzane oraz wykorzystywane jako podstawa zrównoważonych decyzji biznesowych w wielu branżach przemysłowych.

Struktura modułowa składa się z oprogramowania podstawowego oraz aplikacji przeznaczonych np. do monitorowania stanu lub do ustawiania parametrów czujników IO-Link. Umożliwia to stworzenie pakietu oprogramowania dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Koszty zależą od liczby wykorzystywanych punktów danych.

– Takimi cechami charakteryzuje się właśnie między innymi zestaw starterkit. W praktyce może on przetwarzać dane z czujników na informacje cyfrowe, dokonywać ich oceny i przesyłać je do obszaru IT. Tam te wartości są dostępne jako wiarygodna podstawa do podejmowania decyzji. Całość umożliwia predykcyjną konserwację maszyn, pozwala uniknąć nieplanowanych przestojów oraz w konsekwencji zwiększać wydajność instalacji – precyzuje Piotr Szopiński.

Rozbudowana digitalizacja

– To innowacyjne narzędzie to doskonały początek digitalizacji. Po osiągnieciu gotowości do podjęcia kolejnych kroków, z łatwością można rozbudowywać system za pomocą dodatkowych modułów lub podłączając kolejne urządzenia oraz rozwijając go zgodnie z własnymi wymaganiami. Ten cyfrowy zestaw narzędzi wykazuje szczególną elastyczność w dostosowaniu się do wymagań projektu IIoT dla wielu różnych zastosowań i branż, a jego moduły funkcyjne również można skalować dla wszystkich maszyn – uściśla Krzysztof Gut.

System analizuje dane z czujników zgromadzonych w instalacji i wykrywa odchylenia. Inna niż zazwyczaj praca maszyny wskazuje na jej zużycie lub zmiany w procesie mogące prowadzić do awarii. Często pomiędzy wystąpieniem pierwszych odchyleń a przestojem upływa wystarczająco dużo czasu, aby można było zaplanować konserwację predykcyjną. A jak podkreślają branżowi fachowcy, wydajność, przejrzystość, niezawodność i elastyczność, to właściwa droga ewolucji w rozwoju każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Źródło: POINTB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię