Roboty spawalnicze w 2024 roku – nowości i trendy

533

Robotyzacja to fundament tzw. Przemysłu 4.0, czyli czwartej rewolucji przemysłowej. W ostatnich latach możemy zaobserwować szybki rozwój tego obszaru – wiele wskazuje na to, że trend ten będzie kontynuowany. Jak wyglądają prognozy w kontekście robotów spawalniczych?

Przemysł 4.0 – roboty w centrum uwagi

Od przełomu XVIII i XIX wieku wzrost technologiczny nabrał niespotykanego wcześniej tempa, przynosząc coraz większe korzyści zarówno dla firm, jak i dla pracowników, a także użytkowników końcowych urządzeń. Poszczególne etapy rozwoju są określane jako kolejne rewolucje przemysłowe. W każdej z nich główną rolę odgrywają inne technologie: pierwsze zmiany wiązały się z wynalezieniem maszyny parowej, później przyszedł czas na elektryczność, a pod koniec XX wieku – gwałtowny rozwój komputerów, elektroniki i informatyki. Od ok. 2015 roku możemy zaobserwować rosnące wykorzystanie robotów, AI i innych nowoczesnych rozwiązań, które stanowią podstawę czwartej rewolucji przemysłowej.

Na przełomie 2023 i 2024 roku wszystko wskazuje na to, że roboty zostaną z nami na dobre. W roku 2015 urządzenia tego typu odpowiadały za wykonywanie ok. 10% czynności w procesach przemysłowych, a przez kolejne lata liczba ta stale rosła. Szacuje się, że obecnie jest to już 25% – w następnych latach można spodziewać się jeszcze większego wykorzystania robotów.

Dlaczego automatyzacja i robotyzacja mają tak duże znaczenie w przemyśle?
Jednym z głównych powodów, dla których roboty cieszą się tak dużym wykorzystaniem, jest ogromny wzrost wydajności. Efektywność i precyzja wykonywanych zadań stoi na znacznie wyższym poziomie niż w przypadku pracowników obsługujących linie produkcyjne. To z kolei oznacza oszczędności dla firm, niższe koszty dla klientów i możliwość szybszego opracowywania nowych rozwiązań. Do tego zaawansowane roboty są skutecznie zabezpieczone przed awariami, dzięki czemu mogą działać przez długi czas bez niespodziewanych przestojów.

Roboty spawalnicze: nowości i trendy w 2024

Jednym z najczęściej stosowanych urządzeń w przemyśle jest robot spawalniczy. To sprzęt, który pozwala na szybkie i precyzyjne wykonywanie powtarzalnych spawów, zapewniając jednocześnie bardzo łatwą obsługę. Dzięki temu można liczyć na spory wzrost wydajności i dokładności procesów.

Jakich zmian można spodziewać się na rynku robotów spawalniczych w 2024? Na pewno widoczny będzie rosnący nacisk na wykorzystanie sztucznej inteligencji, co jeszcze bardziej ogranicza rolę czynnika ludzkiego w produkcji. Ponadto dostawcy urządzeń nieustannie pracują nad zwiększeniem efektywności i szybkości pracy, oferując coraz wydajniejsze sprzęty. Warto przy tym zaznaczyć, że Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) prognozuje wzrost użycia robotów na poziomie ok. 7% w 2024 – sporą część tej liczby będą stanowić właśnie roboty spawalnicze. Do tego w przyszłym roku prawdopodobnie odbędą się premiery nowych urządzeń od najbardziej znanych producentów w branży. Dzięki temu przedsiębiorstwa przemysłowe mogą jeszcze bardziej czerpać z możliwości robotyki i automatyzacji w różnych procesach.

CoRobotics Sp. z o.o.
Zwoleńska 102D
04-761 Warszawa

Tel.: +48 22 299 00 80
E-mail: biuro@corobotics.pl
Strona: www.corobotics.pl