Piekarnie przemysłowe zwiększają wydajność i zmniejszają liczbę błędów dzięki systemowi wizyjnemu Zebra Technologies

175

Zebra Technologies Corporation, wiodący dostawca rozwiązań cyfrowych umożliwiających przedsiębiorstwom inteligentne łączenie danych, zasobów i ludzi, ogłosił dziś, że piekarnie przemysłowe korzystające z nowoczesnego systemu widzenia maszynowego Zebra Aurora Design Assistant™ raportują mniej błędów podczas kontroli wizyjnej i osiągają większą wydajność na liniach produkcyjnych.

Od teraz piekarnie wyposażone w system firmy Zebra Technologies mogą za pomocą jednego tylko narzędzia prowadzić kontrolę wizyjną różnych rodzajów pieczywa. Ponadto korzystając z pomocy zrobotyzowanego uchwytu mogą również zautomatyzować kompletowanie opakowań i zwiększyć jego wydajność do 25-30 sztuk na minutę. Warto nadmienić, że urządzenie nie uszkadza opakowań ani znajdującego się w środku pieczywa. Szacuje się, że korzystanie z tego systemu pozwoliło firmom osiągnąć oszczędność kosztów sięgającą 75% względem tradycyjnych metod kontroli z użyciem kamer i precyzyjnego oświetlenia.

OEM Finland Oy – zarejestrowany przez Zebra Technologies dostawca systemów do automatyki przemysłowej specjalizujący się w zaawansowanym widzeniu maszynowym – wraz z marką KINE – fińskim dostawcą gotowych rozwiązań z zakresu robotyki dla branży żywności i napojów, logistycznej, półprzewodników i innych branż produkcyjnych – opracowali wspólnie rozwiązanie, które pozwoliło sprostać kilku wyzwaniom w jednej z przemysłowych piekarni.

Wcześniej pracownicy ręcznie wyjmowali i układali zapakowane bochenki chleba i bułki na przenośniku taśmowym. Był to jednak proces mało wydajny i podatny na błędy ze względu na nieregularne rozmiary i kształty pieczywa, co utrudniało optymalne ułożenie go na taśmociągu. Ponadto przezroczyste plastikowe opakowania odbijały refleksy świetlne, co dodatkowo utrudniało właściwe wykorzystanie czujników optycznych.

„Zdecydowaliśmy się wykorzystać system widzenia maszynowego Aurora Design Assistant firmy Zebra Technologies ze względu na jego solidność i wszechstronne możliwości. Oprogramowanie umożliwia integrację niezbędną do kontroli wizyjnej różnych rodzajów pakowanego pieczywa” – powiedział Kimmo Salonen, dyrektor ds. technologii w firmie KINE.

Nowy system składa się z programowalnego sterownika logicznego (PLC), zrobotyzowanego uchwytu, czujników 3D (ToF) i oprogramowania Aurora Design Assistant, dzięki któremu nie trzeba korzystać z wielu kamer i oświetlenia. Rozwiązanie ograniczyło również problem występowania refleksów świetlnych i dostosowania kontrastu.

„Wdrożenie systemu wizyjnego w podstawowym zakresie zajęło nam około jeden dzień” – powiedział Sami Sinisalo, specjalista ds. robotyki w KINE. – „Z kolei testowanie, regulacja, optymalizacja i kalibracja robota zajęły nam około 80 godzin. To świetny wynik i znacznie mniej czasu niż musielibyśmy poświęcić w przypadku wdrożenia nowego systemu 3D bez dostępu do wydajnego i przyjaznego dla użytkownika oprogramowania”.

Kamera została umieszczona nad taśmociągiem, a schematy kontroli zaprogramowano w Aurora Design Assistant. Kamera rejestruje do 30 klatek na sekundę, generując model powierzchni chleba w postaci chmury punktów składającej się z ponad 300 000 współrzędnych XYZ. Pozyskane dane są przesyłane do Aurora Design Assistant, który przekształca je w mapę głębi, a następnie poddaje ją analizie i za pomocą oprogramowania wizyjnego 2D określa miejsca chwytu dla robota.