Kamery termowizyjne w przemyśle spożywczym

483

Kwestią wpływającą pośrednio na bezpieczeństwo produktu jest integralność kartonów, które owijają i chronią pojemniki z żywnością. Jednym z najbardziej efektywnych kosztowo sposobów uszczelniania kartonów typu „overwrap” jest stosowanie podgrzewanych miejsc klejenia na klapach kartonu. W przeszłości, integralność klejenia punktowego była określana poprzez okresowe wykonywanie testów niszczących na kilku próbkach. Było to czasochłonne i kosztowne.

Ponieważ klej jest podgrzewany, kamera termowizyjna może „widzieć” przez karton, aby sprawdzić wzór i rozmiar nałożonych plamek kleju. Kamera może być ustawiona tak, aby patrzyła na predefiniowane obszary klap, gdzie klej powinien być nałożony i weryfikowała wielkość plamek oraz ich temperaturę.

Zebrane dane cyfrowe są wykorzystywane do podjęcia decyzji o zaliczeniu/niezaliczeniu każdego pudełka, dzięki czemu złe pudełka mogą być natychmiast usunięte z linii produkcyjnej. Dane są automatycznie rejestrowane w systemie kontroli jakości (QA) w celu analizy trendów, dzięki czemu można wygenerować ostrzeżenie, jeśli nadmierna liczba pudełek zacznie szwankować.

Kolejnym zastosowaniem kamer termowizyjnych jest monitorowanie operacji napełniania pojemników. Chociaż rzadko jest to problem związany z bezpieczeństwem produktu, ma on wpływ na wydajność i zgodność z przepisami. Różne obszary na butelce mogą być zdefiniowane i wykorzystane do uruchomienia alarmu i usunięcia butelek, które są nadmiernie lub niedostatecznie napełnione. Kamery termowizyjne są lepszą alternatywą dla kamer światła widzialnego, gdy butelka lub słoik są wykonane z ciemnego szkła lub plastiku.

Automatyzacja pomiarów

Kamery termowizyjne same w sobie oferują użytkownikowi różne tryby pracy, które wspomagają prawidłowy pomiar temperatury w różnych warunkach. Dwie funkcje powszechnie spotykane w tych kamerach to punkt pomiarowy i  powierzchnia pomiarowa.

Oprogramowanie użytkowe dostępne obecnie dla kamer termowizyjnych obejmuje szeroką gamę funkcji, które wspierają zautomatyzowane aplikacje przetwarzania żywności. Oprogramowanie to uzupełnia i współdziała z oprogramowaniem wbudowanym w kamery termowizyjne. Narzędzia do obrazowania i biblioteki w tych pakietach są niezależne od sprzętu i języka, co ułatwia inżynierom przetwórstwa żywności szybkie wdrożenie systemów monitorowania i kontroli termicznej.

Punkt pomiarowy określa temperaturę w danym punkcie. Funkcja powierzchnia pomiarowa wyodrębnia wybrany obszar obiektu lub sceny i zazwyczaj podaje maksymalną, minimalną i średnią temperaturę wewnątrz tego obszaru. Zakres pomiaru temperatury jest zazwyczaj wybierany przez użytkownika. Jako dodatek do wyboru zakresu temperatury, większość kamer pozwala użytkownikowi na ustawienie skali kolorów lub skali szarości w celu optymalizacji obrazu z kamery.

W zastosowaniach z piecami przenośnikowymi używana jest zwykle funkcja pomiaru w obszarze, ponieważ kawałki gotowanego produktu są często losowo rozmieszczone na przenośniku. Kamerę można zaprogramować tak, aby znajdowała i mierzyła minimalną i maksymalną temperaturę w zdefiniowanym obszarze. Jeśli jedna z tych temperatur zadanych przekroczy wartości graniczne zdefiniowane przez użytkownika, program aplikacyjny uruchomiony na komputerze PC lub PLC natychmiast uruchomi alarm, ostrzegając operatora, aby sprawdził obraz termiczny na monitorze wideo lub komputerze PC w celu znalezienia i usunięcia wadliwego produktu i/lub wyregulował temperaturę gotowania.

W przypadku monitoringu lokalnego, cyfrowe wejścia/wyjścia kamery IR mogą być wykorzystane do bezpośredniego wyzwolenia urządzenia alarmowego bez dodatkowego oprogramowania. Jednak w przetwórstwie żywności często korzysta się z analiz wyższego poziomu, które dostępne są w oprogramowaniu innych firm, działającym na komputerze PC.

Przedstawiono uproszczony schemat blokowy monitorowania przenośnika. Jedna kamera termowizyjna wystarcza do wielu zastosowań, lub kamera termowizyjna może być połączona z kamerą światła widzialnego w celu rejestrowania innych atrybutów obiektu docelowego, takich jak kolor.

Te gotowe rozwiązania nie wymagają pisania kodu źródłowego aplikacji. Dzięki zgodności z powszechnie stosowanymi standardami interfejsów wizji maszynowej, takimi jak GigE Vision® i GenICam,™ oprogramowanie to obsługuje szeroki zakres funkcji.

Kamery IR – autoryzowany przedstawiciel FLIR na Polskę
Telefon: 601 251 025