Jak rozbudować halę produkcyjną w kilka dni?

479

Rozbudowa magazynu lub hali produkcyjnej jest inwestycją kosztowną, czasochłonną, która wymaga odpowiedniej organizacji tak aby nie utrudnić znacząco pracy w dotychczasowej hali. Stalowe czy też żelbetowe konstrukcje wymagają złożonych prac projektowych, tak aby rozbudowa hali spełniała wszystkie wymogi uregulowane normami i zapewniała bezpieczeństwo. Cięższe, żelbetowe konstrukcje stawiane są na fundamentach betonowych, często zbrojonych co jeszcze bardziej zwiększa koszty i czasochłonność inwestycji, która może być realizowana miesiącami utrudniając pracę istniejącego magazynu czy też hali produkcyjnej.

W przypadku lekkich hal namiotowych czas realizacji rozbudowy liczony jest w dniach i zazwyczaj nie są wymagane betonowe fundamenty. Izolowana hala namiotowa z dachem pompowanym o maksymalnej rozpiętości do 60m w wielu zastosowaniach zapewni funkcjonalność   nie gorszą od tradycyjnie budowanych hal za ułamek kosztów. Taką, izolowaną halę namiotową o wymiarach: 25x30x4,5m spełniającą także funkcję zarówno hali produkcyjnej jak i magazynowej postawiła polska firma Mark-John. Namiot z poszyciem ścian z płyty  warstwowej, wyposażony w okna poliuretanowe stanął w kilka dni na kostce brukowej. W hali pracują cenne maszyny CNC do produkcji części metalowych oraz magazynowane są wyroby gotowe.  Dach pompowany zapewnia najlepszą, dostępną izolację termiczną dla tego typu konstrukcji, a także ochronę przed skraplaniem się wilgoci na wewnętrznej powierzchni dachu oraz ułatwia zsuwanie się zalegającego śniegu. Niezbędna jest pompa automatycznie podtrzymująca ciśnienie.

Po roku użytkowania klient zdecydował się na rozbudowę namiotu magazynowego o dodatkowe sześć segmentów. Segmentowa budowa konstrukcji ułatwia rozbudowę poprzez możliwość dodania kolejnych segmentów. Wolny plac przed halą, pokryty kostką brukową zapewnił odpowiednią przestrzeń do rozbudowy. Zostały zastosowane betonowe stopy fundamentowe, do których zostały zakotwione stalowe stopy. Do stalowych stóp przykręcone zostały główne profile aluminiowe tworzące segmenty hali. Cały montaż jest wykonywany bez użycia dźwigów jedynie przy pomocy podnośników manitou i podnośników nożycowych co niezwykle ułatwia pracę. Tylko sam moment stawiania kolejnych przęseł hali utrudnia komunikację z dotychczasową halą.

Po postawieniu szkieletu hali wózki widłowe mogły wjeżdżać do środka bez problemów. Do szkieletu konstrukcji zostały przykręcone płyty warstwowe (rdzeń poliuretanowy 60mm), w których zostały zamontowane okna poliuretanowe. Na segmenty hali zostały wciągnięte membrany tworzące dach pompowany, które zostały połączone przewodem rurowym podłączonym do pompy. Warto dodać, iż dach pompowany ułatwia samoistne zsuwanie się śniegu.

Dotychczasowa brama  przesuwna została zdemontowana i zamontowana na nowym froncie hali. W 5 dni wieloletnia hala namiotowa została rozbudowana do rozmiarów 24x60x4,5m co jest nieosiągalne w przypadku hal budowanych w tradycyjnych technologiach. Co ważne jest to konstrukcja dostosowana do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych – nawet do 300kg/m2.

Więcej na stronie producenta: www.pol-plan.com.pl

Benedykt i Rafał Bródka „POL-PLAN”
Zakład Produkcji Plandek Spółka Jawna

ul. Wrocławska 42/44
62-060 Stęszew / Zamysłowo

TEL.: +48 61 307 32 48
email: hale@pol-plan.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię