Właściwa temperatura i wilgotność w magazynie i na produkcji

953

Od zawsze głównymi aspektami, które decydowały o właściwym przechowywaniu towarów była temperatura i wilgotność. W „dawnych czasach” zarządzanie tymi aspektami ściśle wiązało się jednak z lokalizacją zarówno geograficzną jak i, w niektórych przypadkach, geologiczną. Dzisiejsze czasy różnią się tylko i aż tym, że lepiej możemy te aspekty kontrolować i nimi sterować, a przez to stawiać magazyny i hale produkcyjne gdziekolwiek chcemy.

Temperatura i wilgotność w systemach wentylacyjnych

Temperatura to podstawowa wielkość fizyczna w termodynamice. Wiąże się ona ze średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ. Temperatura analizowana w halach produkcyjnych czy magazynowych przede wszystkim wiąże się z temperaturą powietrza i określa stan cieplny panujący w danym pomieszczeniu: hali magazynowej czy produkcyjnej.

Wilgotność powietrza natomiast, to po prostu zawartość wody w powietrzu wyrażana na różne sposoby: wilgotność bezwzględna, wilgotność właściwa, wilgotność względna, prężność pary wodnej, temperatura punktu rosy.

Mówiąc po „ludzku” im wyższa temperatura tym cieplej, ale im wyższa wilgotność tym cieplej (przynajmniej takie mamy wrażenie). Temperatura i wilgotność wpływają na pracę ludzi i urządzeń. Chcąc zachować te parametry w jak największej równowadze i mieć wpływ na ich zmienność należy zastosować właściwe systemy wentylacyjne.

Rodzaje wentylacji

  1. Wentylacja naturalna, to wymiana powietrza, która następuje przy wykorzystaniu różnicy ciśnień, temperatur i wilgotności wewnątrzi na zewnątrz pomieszczenia.
  2. Wentylacja mechaniczna, czyli sterowana wymiana powietrza, w której można wydzielić:
  • wentylacja ogólna nawiewno-wywiewna
    • wentylacja strefowa nawiewno-wywiewna,
    • wentylacja miejscowa wywiewna (odciągi miejscowe),
    • instalacje centralne do obsługi od kilku do kilkunastu stanowisk, maszyn lub urządzeń,
    • urządzenia stanowiskowe do obsługi jednego lub kilku stanowisk, które można podzielić na ruchome albo stacjonarne.
  1. Wentylacja cyrkulacyjna hybrydowa to kombinacja wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej, stosowana w zależności od zapotrzebowania na świeże powietrze i warunki pogodowe.

Wymiana powietrza wynika wprost z wymagań prawa budowlanego i prawa pracy oraz zaleceń stacji sanitarno-epidemiologicznej czy klientów. Właściwie dobrana wentylacja i ekonomicznie ustawiona temperatura i wilgotność gwarantują często spełnienie wymagań klientów, a co za tym idzie posiada uzasadnienie ekonomiczne do stosownej inwestycjii, w znaczący sposób wpływa na obniżanie kosztów związanych z ogrzewaniem.

Rodzaje przestrzeni roboczej

Hale produkcyjne oraz magazynowe to obszary, w jakich znajdują się maszyny i urządzenia oraz przebywają ludzie. Analizując przestrzenie robocze hal produkcyjnych i magazynowych można zauważyć podział na:

– produkcyjne (przemysłowe)
– stacje obsługi i kontroli pojazdów
– sortownie odpadów
– sortownie owoców i warzyw

– magazynowe (w tym wysokiego składowania)
– logistyczne
– handlowe (w tym pawilony ekspozycyjne)
– widowiskowe
– sportowe
– chłodnie.

Ze względu na te rodzaje zastosowań hal należy właściwie dobierać odpowiednie systemy wentylacyjne, które będą miały wpływ na temperaturę i wilgotność.

Systemy wentylacyjne – zastosowanie

Zastosowania systemów wentylacji jest bardzo szerokie i w zależności od rodzaju przestrzeni roboczej warto właściwie dobrać odpowiedni, efektywny system.Dodatkowo sterowanie wilgotnością i temperaturą to główne aspekty różnych systemów wentylacyjnych. Okazuje się jednak, że nie są to wszystkie zmienne. Można zaobserwować dodatkowo:

  • sposób użytkowania obiektu,
  • typ wykonywanej produkcji,
  • wysokość obiektu
  • sposoby magazynowania towarów,
  • możliwości podziału na strefy grzewcze,
  • wymagania technologii produkcji.

Projektanci decydują o właściwym doborze i zastosowaniu systemów wentylacji. W zależności od zastosowania, przestrzeni, użytkowania możemy stosować różne rozwiązania i wciąż powstają nowsze i lepsze wersje istniejących:

  • nagrzewnice (wodne, gazowe czy też olejowe),
  • promienniki podczerwieni (gazowe, olejowe, elektryczne),
  • aparaty grzewczo-­wentylacyjne,
  • układy mieszane łączące więcej rozwiązań niż jedno.

Stosowanie różnych, szczególnie mieszanych rozwiązań powoduje konieczność implementacji szeregu rozwiązań kontrolujących zakres temperatury i wilgotności tj. termometry, pirometry, czujniki podczerwieni czy higrometry. Rozwiązania technologiczne do sprawdzania tych parametrów są ciągle udoskonalone i warto na bieżąco śledzić „nowinki” technologiczne. Wyniki tych pomiarów są następnie zebrane i analizowane przez coraz bardziej „samodzielne” systemy komputerowe, także używające modułów sztucznej inteligencji. Dzięki takiej analizie można stosować i wykorzystywać właściwie wszelkie rozwiązania grzewczo wentylacyjne.

Wymagania

Weryfikując wymogi, zalecenia i przepisy pojawia się pytanie, w jaki sposób zaprojektować system? Centralne, a zarazem uniwersalne rozwiązania, dość dobrze sprawdzając się w zakładach lub magazynach o stabilnej produkcji czy przechowywaniu elementów stałych. Nasze firmy jednak i rodzaje produkowanego czy przechowywanego asortymentu decydują o zastosowanej technologii wentylacyjnej oraz sterowaniu nią. Oczywiste też jest kalkulowanie opłacalności danego rozwiązania i weryfikacji jego stopy zwrotu w czasie użytkowania. Im bardziej jednak elastycznie zaprojektowany budynek tym większe możliwości długoterminowego jego wykorzystywania. Elastyczność jest kluczem dzisiejszych czasów i to tyczy się produkcji magazynowania, a przede wszystkim właściwego doboru systemu wentylacyjnego i zastosowania go do efektywnego sterowania wilgotnością i temperaturą.

Dzięki rozwiązaniom technologicznym z przemysłu 4.0, elastyczność „stałych” konstrukcji przestaje być problemem. Coraz bardziej dzięki zastosowaniu odpowiednich czujników, sterowań, układów grzewczo-wentylacyjnych czy systemów kontrolnych, zbierających wyniki pracy ww. elementów, przejmują role użytkowników i zapewniają nam największy komfort pracy, w zależności od uwarunkowań i oczekiwań.

Źródło: Piotr Bonarski, IndustrialSupport

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię