Niewłaściwe decyzje techniczne mogą znacząco obciążyć finanse przedsiębiorstwa. Zapraszam do lektury raportu praktycznego firmy Pneumat, w którym przedstawiono, jak skuteczny dobór siłowników dla systemu kontroli hermetyczności spawów przyczynił się do poprawy jakości oraz redukcji niepotrzebnych strat finansowych związanych z błędami w ocenie produktów.
Podczas wytwarzania wielu artykułów, takich jak opakowania, rury, zbiorniki i inne elementy złączane metodą spawania, niezbędna jest weryfikacja ich hermetyczności przed ich wprowadzeniem na rynek. W praktyce stosuje się metody kontroli, takie jak zanurzenie w wodzie i wykorzystanie podciśnienia, nadciśnienia czy azotu. Wszelkie pęcherzyki powietrza unoszące się w wodzie są wskaźnikiem potencjalnych nieszczelności. Kluczowym czynnikiem dla skuteczności tego procesu jest gwarancja szczelności wszystkich komponentów testowego układu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem firmy Pneumat., w którym opisane zostało, w jaki sposób udało się zoptymalizować koszty Klienta, wprowadzając odpowiednie siłowniki w systemie kontroli szczelności spawów w zbiornikach podgrzewaczy wodnych.
Klient firmy Pneumat. zwrócił się do firmy z prośbą o przeprowadzenie analizy procesu wytwarzania i weryfikacji szczelności spawów w zbiornikach przeznaczonych dla podgrzewaczy wodnych. Częstotliwość niezdań podczas inspekcji jakości stała się niepokojąco wysoka. W miarę wzrostu liczby produktów nie spełniających standardów, zwiększały się straty finansowe przedsiębiorstwa.
Opis zastanej sytuacji w firmie Klienta:
1. W fabryce produkowane są zbiorniki przeznaczone do podgrzewania wody.
2. Na końcowym etapie procesu produkcyjnego przeprowadza się kontrolę poziomu szczelności spawów i innych połączeń zbiornika.
3. Aby dokładnie ocenić szczelność, zbiornik wypełniany jest azotem i następnie zanurzany w specjalnym basenie z wodą. Jeśli podczas tego testu w wodzie pojawiają się bąbelki powietrza, oznacza to nieszczelność w danym miejscu zbiornika.
4. Do manipulacji zbiornikami oraz ich zanurzania używane są siłowniki, które są zanurzane w wodzie razem z testowanym zbiornikiem.
5. W ostatnim czasie zauważono zwiększoną ilość „bąbelkowania” podczas testów. Wszystkie zbiorniki, które nie przeszły tej kontroli, są wykluczane z dalszej sprzedaży.
6. Straty związane z dużą liczbą wadliwych zbiorników szacowane są na kilkadziesiąt tysięcy euro.
7. Klient ma przypuszczenia, że źródło problemu leży w początkowych fazach procesu wytwarzania zbiorników.
Optymalizacja procesu – co się zmieniło po interwencji Pneumat?
Zadaniem, które postawiono przed firmą Pneumat System, było zbadanie i analiza procesu testowania zbiorników jako zewnętrzny podmiot spoza organizacji producenta zbiorników. Po dokładnej obserwacji różnych etapów produkcyjnych, od spawania przez transport aż po kontrolę jakości, stwierdzono, że etapy te przebiegają prawidłowo. Problem tkwił w innej części procesu.
Eksperci Pneumat zwrócili uwagę na siłowniki wchodzące w skład aparatury do testowania szczelności. Wydawało się, że z czasem to właśnie one zaczęły wydobywać bąbelki, prowadząc do fałszywych wyników testów.
Aby potwierdzić tą hipotezę, poproszono obsługującego o zablokowanie dopływu azotu i zanurzenie całego mechanizmu trzymającego – bez dołączonego zbiornika – w wodzie. Jak się spodziewano, siłowniki – odpowiedzialne za stabilizację zbiorników w aparaturze – miały drobne nieszczelności. W innych warunkach byłyby one nieistotne, ale w tym konkretnym kontekście prowadziły do poważnych problemów.
Pneumat zasugerował wymianę siłowników na modele z serii NSK oraz QF (siłowniki kompaktowe), ale w specjalnej odmianie z dodatkowym klejeniem. Użycie kleju na górnych i dolnych pokrywach gwarantuje absolutną szczelność. To rozwiązanie doskonale spełniło swoje zadanie, a cały system działa teraz niezawodnie. Prosta modyfikacja pozwoliła poprawić przebieg procesu, podnieść efektywność działania zakładu oraz przede wszystkim obniżyć niepotrzebne wydatki.
W jakich jeszcze sektorach można zastosować to rozwiązanie?
System kontroli szczelności połączeń jest niezbędny wszędzie tam, gdzie kluczowa jest precyzyjna weryfikacja jakości wytwarzanych komponentów. Z pewnością odnajdzie się w branżach takich jak produkcja opakowań, przemysł spożywczy, branża chemiczna, motoryzacyjna, lotnicza i wiele innych. Siłowniki dwustronnego działania jakie zaproponowaliśmy, sprawdzą się w procesach mycia i osuszania przemysłowego, wszędzie tam gdzie wymagane są testy szczelności, gdzie produkt przechodzi weryfikację procesową.
Dlaczego Pneumat?
Pneumat to rodzinna firma pneumatyczna z polskim kapitałem, krajowy lider pneumatyki, który nie tylko zajmuje się dystrybucją sprzętu i osprzętu pneumatycznego. Pneumat to także producent siłowników pneumatycznych, działający na rynku prawie od 50 lat. Firma produkuje siłowniki dwustronnego działania z napędem pneumatycznym w wielu rodzajach, średnicach, popularnych seriach jak i niestandardowych konfiguracjach. Pneumat to także producent sprężyn gazowych oraz siłowników liniowych beztłoczyskowych. Zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym pokazujemy jak wygląda produkcja siłowników w w Pneumat!
Więcej informacji:
Pneumat System Sp. z o.o.
ul. Obornicka 160
51-114 Wrocław
tel: 71 325 18 60
email: info@pneumat.com.pl
strona: www.pneumat.com.pl